نقدها و تحلیل ها

آرمیتا مثل پری | یادداشتی بر یک مستند تلویزیونی

نگاهی به کار احمد عبدالرحیمی

آرمیتا مثل پری ، زیبا بود و ساده ؛

ساده بود و تأثیرگذار :
مستند” آرمیتا مثل پری “

برای اینکه بدانید چقدر راحت می توان با مخاطب ارتباط برقرار کرد و موجی از احساس و تفکر را به سادگی در قاب تصویر به مخاطب داد، حتماً آرمیتا مثل پری را ببینید.

پخش این مستند من را غافلگیر کرد.مدتها بود مستندی به این زیبائی وروانی ندیده بودم.شاید بعضیبگویند این فیلم از جنبه های هنری ایراداتی دارد که شاید داشته باشد اما از دید ارتباطاتی باید گفت آرمیتا مثل پری فراترازحد انتظار ظاهر شد.

اسم زیبا و آشنائی زدا، صداقت در بیان ماجرای یک دیدار بدون تشریفات، و تصویر خیره کننده عشق ورزی کودکی داغدار اما با شعور و شور انقلابی با رهبر انقلاب بدون دغدغه های دنیوی از برجسته ترین عوامل موفقیت این فیلم در جذب مخاطب به شمار می رود.

آرمیتا مثل پری
آرمیتا مثل پری

این فیلم فقط دو سکانس خارجی داشت:

سکانس اول آرمیتا ومادرش را در حال شستشوی قبر شهیدداریوش رضائی نژاد(که اول مرداد ۱۳۹۰ بهجرم علم ودانش افزائیش به دست دشمن صهیونیستی در مقابل دیدگان همسر وفرزندش ترور شد و به شهادت رسید ) نشان می داد،و سکانس بعد که مادر ودختر در اتومبیل درحال گفتگو بودند.

همین.

مابقی سکانسها داخلی بود .بخشی آرشیوی وبخشی تولیدی. هردو بخش با سادگی و مهارت در دل هم چیده شده بودند و با مهارت درجهت هدف برنامه قرار گرفته بودند.

سه نکته اوج درخشش کارگردان به شمار می رفت:

۱-بهره گیری از مادر به عنوان راوی

۲-استفاده از صدا وتصویرهای شهید رضائی نژ‍اد که با دوربین خانگی این خانواده گرفته شده بود وبهخوبی در تیترا‍ژ آغازین و پایانی برنامه استفاده شده بود.(به خصوص شعرخوانی شهید داریوش رضایی نژاد)

آرمیتا مثل پری
آرمیتا مثل پری

۳-ایجاد ارتباط صمیمانه با آرمیتا به عنوان ابژه برای رسیدن به سوژه ای مانند عشق ماورائی به رهبر.

هرچند خود آرمیتا هم سوژه فوق العاده ای است.

خوشبختانه تبلیغ اندک قبل از پخش به سادگی کار افزود .هرچند معتقدم باید از رسانه ملی برای پخش این مستند تشکر کرد اما باید از استفاده بیش از حد برنامه های افطاری شبکه ها از این دختر نازنین گلایه کرد .به نحوی که انگار شبکه های ۳ و قرآن ومعارف سیما تافته ای جدا بافته از بقیه شبکه های تلویزیونی داخلی هستند و برای آنکه از شبکه اول سیما عقب نمانند از این سوژه در برنامه های افطاری خود دعوت کردند که متأسفانه شیرینی مستند مذکور را کمی تلخ کرد.

خوشبختانه درفضای مجازی امکان بازبینی این فیلم زیبا فراهم شده است. چنانچه هنوز موفق به دیدن این مستند نشده اید حتماً از اینجا برای دانلود استفاده کنید.

دیروز دخترم را به مهد کودک می بردم ناگهان بیلبوردی را نشانم داد و با خوشحالی فریاد زد:

بابا نیگا کن! بابای آرمیتا بابای آرمیتا.

وامروز به این فکر می کردم که اگر به قول شهید آوینی (خطاب به به حاتمی کیا )ازکرخه تا راین جواب خوبی به فیلم بدون دخترم هرگز بود، باید “آرمیتا مثل پری” را هم پاسخ مناسبی به مستند خط ونشان رهبری دانست و به احمد عبدالرحیمی آفرین گفت.

امتیاز شما به این نوشته مایه ی تشکر است

0

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن