بازگشت کمی مناظره(نقد دومین مناظره کاندیداها)
    < کمی مناظره(نقد دومین مناظره کاندیداها)   < دستنوشته های سال 1392   < دست نوشته ها   < 


کمی مناظره !

مناظره دوم/ وقت اضافه نامزدها -  جمع بندی 

دومین مناظره کاندیداهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری ساعتی پیش پایان پذیرفت.مناظره ای که روز 15خرداد1392شاهد آن بودیم خوشبختانه نسبت به مناظره قبلی تفاوتهای قابل توجهی داشت .این امر نشاندهنده توجه مدیران رسانه ملی به نظرات مختلف وعموماً انتقاد آمیزی است که طی روزهای گذشته ازسوی کارشناسان رسانه ومردم مطرح شده بود .دراین باره چندنکته حائز اهمیت وجود دارد:

1-رسانه ملی به عنوان تنها رسانه رادیو تلویزیونی کشور در صدرتوجه مخاطبان داخلی برای تصمیم گیری درباره کاندیدای اصلح قرار داشته و خوهادداشت وبی شک تا پایان زمان شمارش آرا نیز مخاطبان پرتعدادی گوش به صدا وچشم به سیمای جمهوری اسلامی ایران خواهند داشت.واین موقعیت حساس وممتازی را به صداوسیما می دهد که از این اقبال عمومی حداکثراستفاده را دراعتمادسازی مخاطبان استفاده نماید.

2- تفاوتهای این مناظره با مناظره  قبلی نشان داد که تغییرات به وجود آمده تا چه میزان به بهبود فضای گفتگو مؤثر واقع شد .توجه به افکارعمومی واستفاده از خرد جمعی درتصمیم گیریهای کلان رسانه ای می تواند زمینه ساز جذب بیشتر مخاطبان به برنامه های رادیوئی وتلویزیونی را در مقاطع حساس ومهم فراهم آورد.

3-چیدمان صمیمانه تر صحنه مناظره  و حذف بخش پرسش وپاسخ بله وخیر وعکسها ودرعوض اختصاص وقت بیشتری برای تبادل نظر درباره آرا رقیبان انتخاباتی  از جمله مواردی است که به جذابیت برنامه بیش از پیش افزود اما هنوز هم حضور ناظر محترم ستاد تبلیغات انتخابات درصحنه بدون توجیه منطقی است وهنوز مشخص نیست که چرا به این شخصیت محترم که مدیرشبکه جهانی جام جم هست اجازه هیچ گفته ای حتی سلام به بینندگان داده نمی شود.

4-توجه به فناوریهای نوین ارتباطی همچون ماهواره ،اینترنت وموبایل نسل سوم وچارم از مهمترین مسائلی بود که کاندیداهای محترم به آن پرداختند واتفاقا دیدگاههای کاملا متفاوتی ارائه کردند که می تواند محک مهمی برای انتخاب هموطنانمان باشدکه  با دیدگاههای مختلف آینده ارتباطی کشورشان را به دست یکی از این هشت نفر خواهند سپرد. 

5-گفته های یکی از کاندیداها حکایت از تصمیم فرارسانه ای برای عدم پخش مناظره های رودر رو داشت وبه نظر می رسد همین برنامه ی مناظره دسته جمعی هم مرهون همت ونظرات رئیس سازمان صداوسیما ست که علی رغم همه فشارها به برگزاری این برنامه مبادرت ورزیده است .

به هرحال برنامه های کاندیداها رفته رفته مردم را به تصمیم گیری نهائی نزدیکتر می کند وجالب اینجاست که تاکنون تبلیغات کاغذی وپوستری درتهران بسیارکمتر از دوره های قبلی دیده می شود.ظاهراً  کاندیداهای محترم هم دریافته اند که این بار مردم با تأمل بیشتری به پای صندوقهای رأی خواهند رفت از این رو بیشترین تمرکز خودرا به بیان برنامه های خود در رسانه های جمعی معطوف کرده اند تا چسباندن پوستربه در ودیوار شهرها.

0
1
چهارشنبه 15 خرداد 1392 ساعت : 17:12:58
یدالهی
بنده خدا آقای غرضی در انتهای میز نشسته بود و برای دیدن چهره سخنران پشت تریبون مجبور بود در تمام مدت مناظره سرش رو برگردونه. خلاصه کاندیدای محبوب ما رو خیلی اذیت کردند.


:: ارسال نظر ::
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک (اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
کد امنیتی 
توجه: کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد

www.Dabbagh.ir Copyright © 2012 , All rights reserved.
Email : Info@Dabbagh.irRSS