بازگشت زلزله اهر و ورزقان ورسانه ملی
    < زلزله اهر و ورزقان ورسانه ملی   < سال 1391   < دست نوشته ها   < 


زلزله اهر و ورزقان ورسانه ملي

در روز 21 مرداد 1391 زمین لرزه هائی به بزرگی 4/6 ریشتر مناطقی از آذربایجان شرقی را لرزاند و بیش از سیصد نفر از هموطنانمان را به کام مرگ کشید.درکنار غم بزرگی که از این ناحیه قلب مردم را آزرد برخی از اقدامات رسانه ای هم موجب حریحه دار شدن احساسات عمومی شد به نحوی که به گلایه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درجلسه علنی 23 مردادماه از صداوسیما انجامید.

استاد ارجمند جناب آقای دکتر محسنیان راد نیز درهمین روز در شماره 1602روزنامه شرق دریادداشتی با عنوان زلزله ورسانه ملی به انتقاد از رسانه ملی پرداخت ودو عامل را . باعث پوشش ضعیف این حادثه در صداوسیما دانست :

1-عدم تسلط بخش هاي خبري صدا و سيما بر مباحث «ارتباطات در بحران»

2-دومين علت كه موجب عدم پوشش خبري حوادث تلخي مثل زلزله مي شود به ميزان پروپاگاندايي يا با معادل فارسي آن مبلغ مسلكي بودن رسانه بستگي دارد؛ هرچقدر رسانه ها وظيفه خود را بيشتر پروپاگاندا بدانند يا هر چقدر از آنها توقع پروپاگانداي بيشتري برود، آنها انعكاس واقعيت را بيشتر فداي پروپاگاندا خواهند كرد.

ایشان با بیان نحوه پوشش خبری فاجعه نشت مواد رادیواکتیو در نیروگاه چرنوبیل در رسانه های بلوک شرق این نوع اطلاع رسانی را دررابطه مستقیم با پروپاگاندای رسانه دانسته اند.

درکنار این نگاه عالمانه استاد ،فارغ از قضاوت درباره اين نظربايد گفت براي ما كه در صداوسيما فعاليت مي كنيم. از دید یک کارشناس رسانه عوامل ديگري نيز وجود دارد كه شايد درتحليل صحيح اين موضوع كمك نمايد وبه واقعیت نزدیک تر باشد:

1)اشتباه شخصي:

اشتباه شخصي شايد توجيه مناسبي براي كاستيهاي فعاليت سازمانهاي رسانه اي يا حتي واحدهاي توليدي صنعتي نباشد اما واقيتي است كه نبايد وقوع آن را كاملاً ناديده گرفت.در اين زمينه حتي

اعمال سلیقه از سوی برخی مدیران شبکه های رادیوئی وتلویزیونی بدون هماهنگی با سیاستگذاران بالا دستی هم قابل تصور است وبخشي از اشتباهات فردی یا شخصي به حساب مي آيد.

متأسفانه دربرخی از شبکه های تلویزیونی اختیارات به نحوی دست کارگزار را باز می گذارد که نمی تواند در معادلات بسیار ساده ومعمول توقع عمومی را از سلیقه فردی تمییز دهد. بدبختی اینجاست که گاه این سلیقه فردی آنچنان سخیف است که اثری فاقد محتوای مناسب وشاخص هنری لازم ماهها وحتی سالها شانس اشغال آنتن شبکه ای را می یابد .به عنوان مثال هنوز تب اعتراضات از حرکت سخیف تقلید از یک مجری زن شبکه ماهواره ای دربرنامه" خنده بازار"فرو کش نکرده است كه، پخش همین برنامه در روزهای غم انگیز بعد از زلزله باعث رنجش خاطر بخش بزرگی از مردم می شود وتازه وقتی که نمایندگان مردم درمجلس از تریبون نمایندگی لب به شکوه می گشایند،این شبکه اعلام میکند برای همدردی با بازماندگان حادثه زمین لرزه ،مجموعه مزبور دوشب پخش نمی شود.نوشداروی بعد از مرگ سهراب !!

تاوان اين اشتباه شخصي را تمامي سازمان رسانه اي به دوش مي كشند .

2)اختلال در مديريت اطلاع رساني بحران:

يكي از اصول مديريت ارتباطات در بحران اطلاع رساني صحيح وسريع از وقوع حادثه است .معمولاً دراين شرايط بازار شايعات داغ مي شود ويكي از ترفندهاي رسانه اي براي جلوگيري از بروز شايعه دردست گرفتن جريان خبري با استفاده از منابع موثق و پوشش خبري مناسب است.متأسفانه اطلاع رساني رسانه ملي درساعات اوليه مناسب نبود كه تابع دو دليل اصلي است كه يكي از آن به صداوسيما مربوط است واستاد محسنيان راد به خوبي به عنوان اولين علت ناكامي صداوسيما به آن اشاره كرده اند اين مهم در ضعف عملكرد صداوسيماي مركز آذربايجان شرقي درپوشش خبري به عنوان نماينده رسمي سازمان درمنطقه زلزله زده مورد توجه قرار مي گيرد.جالب اينجاست شبكه خبر كه از تهران برنامه هايش را پخش مي نمايد 20 دقيقه بعد از وقوع زلزله به اطلاع رساني درقالب زيرنويس وبا تيتر خبرفوري اقدام كرد درحاليكه شبكه سهند با حدود 100 دقيقه از وقوع زلزله به اين مسئله پرداخته است!

اما دليل دوم كه ربطي به صداوسيما ندارد اطلاع رساني بسيار ضعيف ستاد حوادث غير مترقبه به عنوان مرجع رسمي دولت ومنبع موثق است.درحاليكه تلاش شبكه خبر براي مصاحبه با استاندار آذربايجان شرقي دراولین ساعات وقوع زلزله به جائي نيانجاميد مديركل حوادث مترقبه استان دراولين تماس خبرنگاران با ايشان پس از يك ساعت از وقوع زلزله اطلاعات ناقصي براي ارائه به مردم داردوفقط توضيح كلي درباره عدم خسارت جاني درشهرها وبرخي خسارتها درروستاها ميدهد.اين درحالي است كه اين ستاد بايد منبع موثق اطلاع رساني محسوب شودوبر حسب وظيفه دركمترين زمان به برآورد تلفات جاني ومالي اقدام نمايد.جالب اينجاست كه زلزله در فاصله 3 ساعت تا تاريكي هوا اتفاق افتاده و مناطق زلزله زده صعب العبور نبوده وتاريكي يا مشكل راه باعث كندي كار نگرديده است.

به واقع صداوسيما دراين زمينه به درستي سراغ منبع موثق رفته است اما منبع موثق اطلاعات كاملي ارائه نمي كند.اینجا این سؤال مطرح می شود که نتیجه برگزاری مانورهای زلزله که هرسال در تمامی نقاط کشور برگزار می شود کجا باید خودرانشان دهدبهتر از اینجا؟

(3فضا سازيهاي سانه هاي بيگانه

علي رغم ضعفهاي مورد اشاره در اطلاع رساني رسانه ملي نبايد اين نكته را ناديده گرفت كه رسانه هاي بيگانه هم با فرصت طلبي به سياه نمائي وسياسي كردن مسئله پرداختند.كاري كه در تخصص بنگاه سخن پراكني انگلستان است.اين بنگاه به طور محسوسي در ماههاي اخير به اختلافات قوميتي درايران مي پردازد و دراين ماجرا نيز با پخش جهت دار برخي اخبار وتلفنهاي مردمي دربرنامه نوبت شما سعي در القا تبعيض رسانه اي درپوشش خبري اين زلزله با زلزله درمناطق فارس نشين مانند گيلان وكرمان كرد.

اين درحالي است كه زلزله غم انگيز اهر وورزقان با همه دلخراشيش در برابر ابعاد فاجعه رودبار ومنجيل وزلزله بم ناچيز به شمار مي رود وطبيعي است كه آرايش برنامه اي صداوسيما در اين حادثه كه 300 واندي كشته برجاي گذاشت با زلزله هائي كه بيش از 30000 نفر تلفات جاني داشته است قابل مقايسه نيست..واين مطلب ربطي به ترك وفارس بودن كسته شدگان ندارد.

نكته آخرغفلت دوباره از ظرفيت بالاي فضاي مجازي است. اين چندمين بار است كه شبكه هاي اجتماعي نظير فيس بوك وتوئيتر قدرت خود را به رخ رسانه هاي قديمي تر مي كشد.كاربران فضاي مجازي در اين مسئله به خوبي توانستند گوي سبقت را از توليد كنندگان خبر ومحتوا ي مرتبط با اين مسئله بربايند. هرچند افراد سودجوئي در اين موقعيت با استفاده از احساسات پاك مردم ومغتنم دانستن هويت مجازي سعي كردند به منافع مالي برسندكه درنوع خود شرم آور تلقي مي شود اما به هرحال وب سايتها وشبكه هاي اجتماعي دراين ماجرا نقش مهمي ايفا كردند..

0
2
چهارشنبه 25 مرداد 1391 ساعت : 10:52:39
حمید
جناب آقای دباغ سلام به نظرتون عملکرد روزنامه های مطرح کشور در روز اول حادثه چگونه بود؟
0 0    چهارشنبه 25 مرداد 1391 ساعت : 13:24:16  
به نکته بسیار مهمی اشاره کردید.حقیقت آن است که اگر منصفانه قضاوت کنیم بیشترین انتقاداتی که درعملکرد رسانه ها باید موردتوجه قرار می گرفت دوگانگی سؤال برانگیز عملکرد مطبوعات به ویژه روزنامه های سراسری کشور است.هجمه تبلیغاتی برعلیه صداوسیما آنقدر سنگین بود که اشتباهات ژورنالیستی روزنامه هائی مثل کیهان و رسالت درعدم اختصاص خبرهای زلزله به عنوان خبر اصلی صفحه اول به راحتی فراموش شد. دراین باره صحبتهای زیادی مطرح است ...


-1
2
چهارشنبه 25 مرداد 1391 ساعت : 15:48:31
حمیدرضا لاری
سلام جناب دباغ گرامی. خوشحالم که یک بحث منطقی رو در رابطه با عملکرد رسانه خوندم. البته هیچ وقت صدا و سیما رو در کنار هم نمیذارم و بعنوان یک مخاطب عادی معتقدم در مجموع ِعملکرد، صدا به مراتب بهتر از سیما بوده. پروپاگاندای رسانه در هر کشوری وجود داره به درجات مختلف. زلزله زده ها که دچار مصیبت هستن و در فکر تامین نیازهای اولیه و در بهترین حالت زندگی هم درگیر کارهای سخت برای ایجاد همین سرپناه و سقف های ناپایدار. با اون شرایط وخیم هم، برخورد و منش خودشون رو در ابراز "نوع دوستی" نشون دادن. پس این بحث ها در خارج از فضای مربوطه شکل گرفته و دلیلش حتی میتونه تلافی به کارهای گذشته ی سیاستمداران باشه که حتی یک حادثه ی کاملا طبیعی هم انگشت تقصیر رو به طرف اونا اشاره میگیره. رفتاری که این زمینه ی فکری و انتقادی رو قدرت و حتی واقعیت می بخشه، نوع رفتار سیاستمداران در زمانی ست که از اونها به هر عنوان توقع میشه که قطعا این رفتارها نیست: پیام هایی با تاخیر زیاد، سفر و غیبت وزرای اصلی مربوط به حادثه، سفر "جمعی" به کشوری "اسلامی" که به نظرم اگر این مقام در حین حادثه اونجا بود هم بهتر می بود برمی گشت. نامه نگاری و عرض تسلیت به مناسبت درگذشت آلیس روزالین کروما؛ مادر رئیس جمهور سیرالئون. نه که عرض تسلیت بد باشه...تدبر و موقعیت سنجی در این مواقع معلوم میشه که خوب شاید توقع بنده زیاد هست. گاها شنیده میشه برخی از روحانیون هر زلزله ای رو نتیجه ی گناهان مردم اون ناحیه میدونن. آیا منی که خدا بهم رحم کرده بی گناهم؟! ببخشید خیلی حرف زدم.

0
4
پنجشنبه 26 مرداد 1391 ساعت : 05:21:59
انوشه میرمجلسی
سلام جناب دباغ در مورد انتقادها با این جمله موافقم که "تاوان اين اشتباه شخصي را تمامي سازمان رسانه اي به دوش مي كشند" گرچه مدیریت چنین بحرانی نباید با تصمیم های شخصی و فردی دچار خدشه شود. در این چند روز حجم انتقادها بسیار زیاد بود و خود بنده با تعداد زیادی از انتقادهای این چنین مواجه بودم، با این همه چیزی که بسیار قابل توجه بوده و هست عملکرد خوب اهالی رادیو بود. در حالی که در فضای انتقاد به عملکرد صدا و سیما رادیو هم تاوان همان اشتباه شخصی به تعبیر شما را پرداخت کرد. شبکه های اجتماعی این چند روز به شدت قوی و منسجم عمل کردند. جدا از برخی کج روی های کوچک و محدود ، فضای کلی این شبکه ها کاملا در راستای کمک رسانی و همراهی تنظیم شد و از این بابت شاید بتوان با تامل بیشتر به فضای این شبکه ها و پتانسیل بالایشان در خبررسانی نگاه کرد. از نوشته شما سر صحبت بنده هم باز شد ممنونم

0
3
جمعه 10 شهريور 1391 ساعت : 02:49:03
شنونده
سلام بر شما با همه ی این فرمایشات گهربار می توان از قصور یا بهتر بگویم تقصیری به این بزرگی درگذشت؟ شما این آمار 300 کشته را از کجا آوردید؟ وقتی به قول شما مرجعی که باید متقن ترین اطلاعات را ارائه کند درمانده و حیران آماری نادرست و نظرهایی غیرواقعی می دهد چگونه می توان به آمارش تکیه و استناد کرد. شما که کارشناسی ارشد در علوم ارتباطی دارید لابد می دانید که برای مردم رنجدیده یک کشته هم زیاد است چه برسد به آماری که این روزها به طور غیررسمی از زلزله به گوش می رسد. شرح هجران دل و خون جگر ...

-2
1
شنبه 18 شهريور 1391 ساعت : 08:25:53
ایران
شما حتماً از مفت خورهای صدا وسیما هستید نون مفت باعث میشه چشم و گوش آدم بسته بشه به امید سرنگونی خودتون و آقاتون


:: ارسال نظر ::
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک (اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
کد امنیتی 
توجه: کد امنیتی به حروف بزرگ و کوچک حساس نمی باشد

www.Dabbagh.ir Copyright © 2012 , All rights reserved.
Email : Info@Dabbagh.irRSS